Vypusťte značku na vzduch. Ceny billboardů vám přejí

Je tady jaro. S rostoucími teplotami roste i počet lidí, kteří bloumají po ulicích, a kromě voňavého vzduchu sem tam nasávají i pivo, espresso tonic nebo domácí limonádu. Tak proč toho nevyužít a nenaservírovat jim k tomu vaši značku? Trochu ji po dlouhé zimě provětráte a předvedete v celé kráse. Ceny billboardů a bigboardů jsou navíc aktuálně svěží jako první sněženky.

Bude vám to klapat?

Úplně ze všeho nejdřív si musíte říct, jestli je pro vaši značku billboard to pravé ořechové. Stačí dva jednoduché fígle.

  1. Produkt dokážete představit během 8 sekund a nepotřebujete k tomu žádný vysvětlující elaborát.

  2. Váš produkt je určený pro širokou veřejnost. Žádné specialitky pro cílovku o 10 jedincích.

Odpověděli jste dvakrát ANO? Jedeme dál. Jinak se tady asi rozloučíme a budeme se těšit u dalšího blogu.

Má to cenu?

Má. Jinak bychom tenhle text vůbec nevyplodili. Vzpomeňte si, co děláte po cestě z práce. Anebo při jakékoliv jiné cestě. Ať už jede v autě, v tramvaji nebo jdete pěšky. Přemýšlíte, co budete vařit, co je potřeba nakoupit, kam půjdete na pivo nebo že potřebujete dárek pro babičku. Přitom pohledem bloumáte kolem sebe… A přesně v tu chvíli nastupují na scénu billboardy, které vám na to občas pomůžou najít odpověď. Možná ne přímo na první dobrou, ale po několikerém shlédnutí už do šedé kůry mozkové prostě zapustí kořínek. I když se vyhýbáte reklamě jako čert kříži: nekoukáte na televizi, nečtete noviny, máte zapnutý AdBlock, ven prostě občas vyjdete a billboard chtě nechtě zkonzumujete. To je jeho nesporná výhoda.

Kam s ním?

Informace o tom, že ideální billboardové místo je takové, kde se pohybuje hodně lidí, vás asi do kolen nedostane. Pro jistotu jsme si to zopákli, ale teď k tomu hlavnímu. Základ úspěchu je znát cílovku a její chování. Jakmile tyhle informace máte v paži, pak se nejspíš trefíte do černého. Jestli v centru města nabízíte fajnové snídaně v odpočinkovém prostředí a lidem v ranní zácpě právě směr centrum to dokážete sympaticky sdělit, mohli by se chytit na udičku.

Zkraťte to

Teď už víte, že váš billboard nejspíš uvidí dost lidí. Další úkol zní: nezahltit je 3 druhy fontů, 50 vykřičníky, 20 barvami a 1000 slovy. Čím jednodušší, tím lepší.  Jednoduché sdělení, jednoduchá grafika. Originalitě se meze nekladou, ale všechno musí být rychle pochopitelné. Víc než pár vteřin nemáte.

Sprint, nebo dlouhý běh?

Taky se musíte rozhodnout, jestli se vám šikne spíš hodně billboardů v krátkém období, nebo naopak delší a pozvolnější kampaň. Máme na to jednoduchý návod. Pokud jde o konkrétní časově limitovanou akci, sprintujte, pokud spíš o budování značky, dejte si na čas.

Tak kolik?

Na konec pro vás máme skvělou zprávu. Od devadesátek jsou ceny billboardů pořád stejné. A vzhledem k tomu, že všechno ostatní včetně platů od té doby dost vyrostlo, jsou to ceny opravdu lidové. 1 billboard vás vyjde na 4 000 – 8 000 Kč za měsíc. Plus počítejte kolem 1 000 Kč na tisk plakátu. Kromě toho budete na výrobu potřebovat i fajnového grafika a textaře. Pokud je čirou náhodou nemáte, obraťte se na nás. Máme svoje páky.

Tajný tip: až budete plánovat billboardovou kampaň, dejte bacha, abyste se netrefili do předvolebního období. To byste se pak v záplavě sympatických i méně sympatických úsměvů a slibů mohli ztratit.