Výhody a nevýhody reklamy v rádiu

Máte pocit, že reklamě v rádiu už odzvonilo? Že svět našich zvukovodů ovládly vymoženosti typu Spotify, YouTube, AppleMusic, SoundCloud a nejrůznější podcasty?

No jo, ale vzpomeňte si, co slyšíte v supermarketu, když košíkem děláte smyky při honu za nejlevnější krkovicí? Co vám krátí cestu při jízdě v autě? V taxíku? Co vám kromě nekonečných historek Milana od vedle zní v uších, když jdete na jedno do hospody?

Na to máme jednu odpověď! Rádio. Je všude kolem nás. Pokud to samé očekáváte od své značky, doporučujeme její zářivou budoucnost zažehnout právě v rádiu. 

Abychom tady na rádio nepěli jen nekonečné ódy, i tahle reklamní odrůda má pár nedostatků. Nejdřív se ale naladíme na pozitivní vlnu.

+ Rozmanitost

Moře nejrůznějších rádiových stanic a moře programů znamená jediné. Určitě se někde mezi nimi skrývá ta božská frekvence, na které v pravidelných intervalech pobývá vaše vysněná cílovka. Pokud takovou stanici nebo pořad objevíte, máte vyhráno. Protože díky ní se vám nejspíš podaří nalákat i takové členy vašeho budoucího fanklubu, na které jinde jen tak nenatrefíte.  

+ Cenová dostupnost

Menším a lokálním firmám kápnou do noty hlavně regionální rádia. Nebo takzvané regionální odpojky (= bloky, které se liší v závislosti na oblasti) celostátních rádií. Za pár korun díky nim podchytíte každého, kdo se ve vašem okolí jenom mihne. Doporučujeme si pořádně prostudovat, která rádia ve vašem regionu opravdu jedou. Koláče poslechovosti najdete na jejich webových stránkách.

+ Flexibilita

Na rozdíl od jiných mediatypů vede od myšlenky k realizaci jenom příjemně krátká cesta. Herce vybíráte jen podle hlasu, celé natáčení se odehraje za pár minut nebo maximálně hodin v nahrávacím studiu a za chvíli s vaší hitovkou můžete do éteru. Když na poslední chvíli zmerčíte, že vám ve spotu něco úplně neladí, zkušený zvukař to pár zkušenými tahy zaonačí, a může se jít vysílat. Na rozdíl od vizuální reklamy je tak tvorba rádiového kousku úplná óda na radost.

+ Představivost

A na rozdíl od vizuální reklamy taky posluchači nechává poměrně slušný prostor pro vlastní představivost. Kromě hlasu nebo hlasů můžete ušní bubínky rozkmitat i různými zvuky a ruchy, které v myslích posluchačů spustí hotovou hitparádu nápadů a obrazů. Nezapomínejte ale držet linku hlavní myšlenky, ať vám to pro samou kreativu neodletí do jiných sfér.

– Jeden smysl

Chybějící obrazová stránka ale na druhou stranu přináší i drobnou komplikaci. Posluchač vaši reklamu konzumuje jen jedním smyslem (sluchem), kdežto zrak zaměstnává úplně jiná písnička. Takže tady máme mozek zahlcený různými vjemy. A pro vás znamená jediné – spot musí to být jednoduchý, ale zároveň natolik nečekaný (originální), abyste během několika vteřin dokázali všechny smysly přeladit právě na vaši stranu. 

  Měřitelnost

Hraje to všude. To už víme. Tím pádem je to taky pěkně těžké změřit. Od klasického rádia zkrátka nemůžete čekat přesné výstupy, kolik posluchačů váš spot zaslechlo. Tak už to u masmédií bývá. Můžeme vám tak maximálně poradit, abyste vás hit vysílali minimálně 4x denně po dobu 10 dní, ať se to v nákupuchtivých mozkových centrech pěkně rozehraje.

– Čekání na signál

“Více informací na www… ššššš.” Takhle vypadá reklama v rádiu při průjezdu tunelem. Nebo oblastí, kde signál znají jen z vyprávění. Zkrátka a dobře se snadno stane, že signál vypadne nebo reklamu něco přehluší. Takže se vracíme drobnou oklikou zpátky k předchozímu bodu, že opakování je matkou konverze. I tady platí, že jedno zahrání z kapsy vyhání. Lepší je váš spot zahrát víckrát, ať máte jistotu, že ho vaše publikum má šanci slyšet do posledního písmenka.