A přece se točí… aneb Televizní reklama za pár korun

Reklama v televizi. Jooo, to už je něco. Královna marketingové branže. Miliónové rozpočty. Jen pro velké hráče.

Neblázněte. V době chytrých telefonů, nekonečna on-line nástrojů na tvorbu profi videí a vašich nabušených mozků, které denně čerpají moře inspirace ze všech možných i nemožných sociálních i asociálních sítí, to není žádné sci-fi.

Buďte si klidně pidi firma o dvou zaměstnancích. Stejně dokážete natočit hodobóžový televizní spot, který vás vyšvihne ke hvězdám. Protože co si budeme nalhávat, u televize tráví dlouhou chvíli a dlouhé zimní večery ještě dost významná část populace.

Tady jsme si dovolili přinést pár tríčků, které vás navedou na tu správnou (low budget) cestu.

Vyprávím, tedy jsem

Nejdřív ze všeho potřebujete jednoduchý příběh. Pozor! Jednoduchý neznamená nudný. Potřebujete odvyprávět výjimečnost vaší značky a vaše publikum, jak se říká, chytnout za srdíčko. Zapomeňte ale na nekonečné ságy o padesáti dějstvích a sto postavách. Netočíte několikahodinového pána prstenů, ale půlminutovou reklamu. Takže jeden nápad, jedna dějová linka, jedna lokace, jedna postava (no dobře, dobře, můžou být i dvě). V jednoduchosti je krása. A taky dost zásadní ušetření.

Tajný tip: Zkuste sezvat celou firmu na rychlý brainstorming. A když říkáme celou, myslíme celou. Včetně sekretářky, uklízečky a vrátného.  Bůhví, jaké poklady nosí v hlavě. Legendární reklamu na Old Spice s nasvaleným černochem prý vymyslela právě sekretářka.

Vždycky máte na výběr

Když už máte myšlenku nebo script hozený na papíře, zkuste se zamyslet, kde by to šlo ještě zkrouhnout. Můžete scénář upravit tak, že by k natočení stačil jenom hodně chytrý telefon? Můžete místo herců využít zaměstnance? To by rozhodně přidalo i na originalitě. Co vyhodit dialogy (které jsou dost často kámen úrazu a nekonečných úprav) a místo toho natočit skvěle padnoucí voice over?

Recyklujte, co to dá

Nezapomeňte se během příprav taky mrknout do archivu. Třeba vydá poklady v podobě skvělých fotek a videí, které budou do vašeho příběhu náramně pasovat. Nebo vás naopak nakopnou při vymýšlení toho pravého skriptu. A nebojte se zabrouzdat i do záběrů z firemních akcí. Dobře vybrané momentky dokážou nadělat parádu. Protože co je doma, to se počítá. A taky snižuje externí náklady.

Máte plán? A můžeme ho vidět?

Všechno mějte promyšlené do nejmenšího detailu. Máte příběh? Tak si krok za krokem naplánujte každý obraz. Ať vás čeká co nejméně nejasností během natáčení a co nejméně úprav po něm. Šetří to peníze, čas a spousty nervů. Taky se hodí dobře promyslet cílovku, lokalizaci a ideální čas, kdy jít s kampaní mezi lidi. Přece jen pokud děláte vánoční cukroví, v létě se to moc nešikne. A nakupte si včas mediální prostor, ať nepřijdete o nejlepší fleky. Tady se dá zase dost uspořit na tom, že obejdete mediálku a vyřídíte to komplet on-line za předjednané ceny.

Profíci v záloze

Když se čirou náhodou na tvorbě mediální plánu, vymýšlení příběhu nebo vizuálním stylu zaseknete, nehažte flintu do žita. Radši hoďte echo do GATE4AD. Vymyslíme to tak, abyste do světa poslali reklamu pro fajnšmekry a nepřišli u toho na buben.