5 tipů, jak při nákupu mediálního prostoru ušetřit

Už věky věků neplatí, že pokud se svou značkou chcete být vidět, potřebujete ultragigantický mediální rozpočet. Bejvávalo – někdy za časů pouhé hrstky televizních programů, několika málo kusů novin a rukou kreslených “billboardů” na činžácích. V současné době, kdy se v záplavě klasických i roztodivných médií přímo topíme, kdy se dá fajnově cílit na vybrané cílové skupiny podle věku, zájmů nebo lokality a kdy se dá komplet všechno vyřešit po internetu, vás to zas takový balík stát nemusí. Ale samozřejmě musíte znát ty správné kličky. Jdeme na to!

Malá domů

Když už jsme nakousli to cílení, při výběru vhodného media se vyplatí nezapomenout na regionální televizní a rádiové kanály. Tahle sranda stojí výrazně míň peněz, ale samozřejmě dost záleží na typu vašeho byznysu. Pokud váš podnik stojí a padá na osobní návštěvě a nemáte zrovna celorepublikovou franšízu, pak jsou regionální kanály přesně tím, co potřebujete. Je hezké, že díky celoplošné reklamě by o vaší cukrárně v Aši věděli až v Karviné, ale zásadní příliv slezské klientely neočekávejte. (Stát se to samozřejmě může.) Naopak lokální kampaň je v tomhle případě poměrně jistá přihrávka do vlastní kapsy.

Přímý kop

Mraky financí vám taky dokáže ušetřit to, jak moc dobře a detailně znáte svou cílovou skupinu. Samosebou existují produkty, které cílí na celou společnost sakumprásk. Většinou se dá ale vyšťourat konkrétnější podoba než “všichni”. Čím důkladněji prozkoumáte, jaká věková a zájmová skupina by váš produkt mohla milovat, tím méně peněz vystřílíte naslepo a tím méně peněz bude potřeba k tomu, abyste dosáhli svých cílů.

Včasná rozehrávka

Znáte to. Když něco sháníte na poslední chvíli, často to pořídíte za zbytečně vysokou cenu. A většinou ještě ani nekoupíte to, co jste opravdu chtěli. Nákup vánočních dárků v předvečer Štědrého dne budiž nejlepším (odstrašujícím) příkladem. A u médií je to némlich to stejné. Zkuste si dát novoroční předsevzetí, že hned po Novém roce se vrhnete na plánování a nákup médií, a uvidíte, jak to šetří peníze i nervy.

První nebo druhý poločas?!

Jasně, že nejvíc lidí se dívá na televizi v prime timu, ale co zkusit se svou reklamou kroužit těsně kolem něj? Takový čas bude o dost levnější, ale s velkou částí stejného publika jako v hlavním vysílacím čase. Takže win-win. Pak se taky může stát, že prime time vůbec nepotřebujete. Pokud cílíte třeba na ženy na mateřské, zaměřte se spíš na dopolední časy nebo reklamy kolem konkrétních pořadů. V prime timu totiž nejspíš řeší, že jejich dítě nechce usnout. A tak by to byla zbytečná minela.

Trenére, na moment!

Je to marné, ale při vyjednání nejnižší možné ceny se bez zkušených profíků nejspíš neobejdete. Mediální matador, který zná snad úplně každého, kdo má co do činění s médii, dokáže srazit cenu rychleji než paralen teplotu. Vůbec nejlepší na tom je, že v GATE4AD se takoví zkušenáři sešli a ceny vám rovnou předjednali. Tahle platforma navíc skóruje ještě v tom, že s ní celou objednávku vyřídíte on-line během pár minut. Tomu se prostě říká jít štěstíčku naproti.